photo

ROK 2017

 
Podziel się posiłkiem

W dniu 27 grudnia 2017 roku Caritas działający przy parafii pw. św. Mikołaja w Wałczu zorganizował spotkanie dla ubogich, bezdomnych, samotnych. Inicjatorem tego przedsięwzięcia była pani Barbara Łazuka – Fierek wraz z paniami Bożeną Terefenko, Izabelą Górską, Magdaleną Świątkowską, Anną Duszek, Reginą Musiał oraz panem Bartoszem Zasada. Tyle żywności marnuje się po świętach, a można by przecież zorganizować spotkanie bożonarodzeniowe dla wszystkich potrzebujących. Pani Barbara zwróciła się do Burmistrz Miasta Wałcz Bogusławy Towalewskiej o zgodę na zorganizowanie takiej uroczystości na Placu Wolności.  W organizację tego wydarzenia włączyło się wiele wspaniałych i  wyjątkowych wolontariuszy, między innymi: pan wicewojewoda Marek Subocz, właściciele hurtowni  pierogów, jadłodajni „To  tu”, właściciele restauracji - którzy bezpłatnie podarowali bigos, zupy, napoje. Urząd  Miasta ofiarował pomoc finansową w kwocie 700 zł. Caritas zwrócił się również z prośbą do ludzi dobrej woli o dostarczanie poświątecznych potraw, które im zostały.

Nie zdawaliśmy sobie sprawy, że w Wałczu jest tyle ludzi wrażliwych – opowiada pani Barbara. Odzew był niesamowity, ludzie zasypali nas tak wielką ilością żywności, że byliśmy oszołomieni. Potrzebujący, którzy przyszli na to spotkanie poczuli się na pewno godnie. Z wielkim wzruszeniem i z łezką w oczach patrzyliśmy na radość tych ludzi.

Każdy uczestnik mógł zjeść gorący barszczyk z pierogami, ziemniaki z rybą, śledzie i wiele innych tradycyjnych potraw. Oczywiście wszystko w rodzinnej atmosferze wspólnego kolędowania i życzliwości. Studio Esti uświetniło to wyjątkowe spotkanie kolędami w wykonaniu dzieci i młodzieży.

Nasze motto: nie trzeba być bogatym, żeby moc coś ofiarować drugiemu człowiekowi. Wystarczy podarować mu odrobinę swojego czasu i serca – to jest w życiu najważniejsze. 

galeriaRÓŻANIEC DLA DZIECI


31 dni października upłynęło nam bardzo szybko. Ich nieodłącznym elementem była modlitwa różańcowa. W naszym kościele gromadzili się na tej modlitwie dorośli a także dzieci. Dzieci ochotnie chwytały za różaniec i dzielnie prowadziły modlitwę. Za wierny udział w październikowym nabożeństwie dzieci otrzymały nagrody i słodkości. Zapraszamy do galerii zdjęć z tego wydarzenia.


SYNODALNY DZIEŃ SKUPIENIA 

W SKRZATUSZU

II Synod Diecezji Koszalińsko-Kołobrzeskiej wszedł w fazę prac parafialnych zespołów synodalnych. Dzień skupienia odbył się w Skrzatuszu, w którym uczestniczyli również nasi parafianie.
Dni Kultury Chrześcijańskiej 

– zakończone

Koncert Zespołu Pieśni i Tańca Śląsk, który odbył się 12 października zakończył obchody tegorocznych XIX Dni Kultury Chrześcijańskiej w Wałczu. Było to niezwykłe wydarzenie w naszym mieście i wyjątkowo godne jako zwieńczenie obchodów jubileuszu 150-lecia kościoła pw. św. Mikołaja. Przepięknie wybrzmiały utwory wokalno - instrumentalne w wykonaniu chóru i orkiestry (70 osób) ku chwale Boga Rodzicielki poruszyły niejedno serce słuchaczy i widzów.

Na koniec nie zabrakło słynnych przebojów Zespołu Śląsk. Koncert mógł się odbyć między innymi dzięki mieszkańcom Wałcza, którzy zakupili bilety na to wydarzenie.

W czasie XIX DKCH były też inne wydarzenia, które tematyką obejmowały rocznicę poświęcenia naszego kościoła. Można było wybrać w zależności od czasu i zainteresowań.

Uroczysta Msza św. w dn. 10 października pod przewodnictwem J.Eks. ks. bpa Edwarda Dajczaka z udziałem kapłanów pochodzących z Wałcza była wyjątkowym świętem NASZEGO KOŚCIOŁA, dla tych którzy w niej uczestniczyli.

Na zakończenie XIX Dni Kultury Chrześcijańskiej składam serdeczne podziękowania i wyrazy wdzięczności tym wszystkim, którzy zechcieli skorzystać z tego czasu, bo Kościół to nasz dom, „ to miejsce pamięci i nadziei, wiernie przechowuje przeszłość i otwiera człowieka na przyszłość”- św. Jan Paweł II.Alicja Kuczkowska

prezes Stowarzyszenia Rodzin Katolickich

galeria

Przyjęcie do grona 

ministrantów i lektorów


Dnia 8 października 2017 r. przeżywaliśmy na mszy św. o godz. 12.00 szczególną uroczystość: przyjęcie nowych ministrantów i lektorów. 7 chłopców, którzy od kilku miesięcy pod okiem Księdza Sebastiana przygotowywali się do momentu, w którym będą mogli jako ministranci pełnić służbę przy ołtarzu przyjęło pelerynki ministranckie i specjalne błogosławieństwo. 4 ministrantów, którzy już od dawna pełnią swoją służbę zostało włączonych do grona lektorów. Mszy świętej przewodniczył oraz nowych ministrantów i lektorów pobłogosławił Ksiądz Proboszcz Antoni Badura. Obecni byli licznie zgromadzeni rodzice i najbliżsi ministrantów. Wszystkich chłopców, którzy chcieliby dołączyć do Liturgicznej Służby Ołtarza serdecznie zapraszamy.

galeria
XIX Dni Kultury Chrześcijańskiej 

Inauguracja XIX Dni Kultury Chrześcijańskiej już za nami. Mszę św. odprawił i homilie wygłosił ks. Łukasz Gąsiorowski, dyrektor Wydziału Duszpasterskiego Kurii Biskupiej w Koszalinie i diecezjalny duszpasterz rodzin. W homilii mówił o niepojętej logice miłości Boga, kochającego bezgranicznie, czekającego na człowieka i wychodzącego na spotkanie z nim. W nawiązaniu do hasła tegorocznych Dni Kultury – KOŚCIÓŁ NASZYM DOMEM – przytoczył słowa Ojca Św. Franciszka, że kościół powinien posiadać trzy cechy: harmonię czyli jedność, świadectwo i opiekę - wzajemne wspieranie się, to my wszyscy w nim skupieni.

Po Mszy św. w ogrodach parafialnych odbył się integracyjny festyn rodzinny. Wzięły w nim udział całe rodziny i zaproszeni goście. Licznie zaangażowała się młodzież oraz panie i panowie z grup parafialnych. Można było nie tylko wspólnie bawić się, oglądać występy lokalnych artystów, uczestniczyć w rodzinnych rozgrywkach sportowych ale także skosztować wspaniałych wypieków, grochówki, bigosu, chleba ze smalcem, zupy z dyni, pieczonych kiełbasek, frytek, kiszonych ogórków itp. Młodsze dzieci miały słodkości, maskotki i balony. Starsi brali udział w losowaniu wspaniałych nagród, takich jak: rower męski, telewizor, zestaw robotów kuchennych,telefon komórkowy, frytkownica, zestaw naczyń obiadowych.

Wiele z tych atrakcji można było zrealizować dzięki wsparciu ze środków Samorządu Województwa Zachodniopomorskiego w ramach Programu SPOŁECZNIK realizowanego przez Stowarzyszenie Rodzin Katolickich.

Składamy również serdeczne podziękowania wszystkim osobom zaangażowanym w przygotowanie i przebieg rodzinnego festynu oraz sponsorom nagród.

                                               Z wyrazami szacunku – Alicja Kuczkowska prezes SRK

galeria 
Wieczór uwielbienia

19 sierpnia 2017 r. w Czaplinku odbył się wieczór uwielbienia, podczas którego wystąpiła również nasza schola. Koncert rozpoczął się mszą św. o godz. 17.00 w czaplineckim amfiteatrze, a później swoje programy zaprezentowały chrześcijańskie zespoły z Czaplinka, Piły, Wałcza oraz Diakona Muzyczna Diecezji Koszalińsko – Kołobrzeskiej.


Galeria


    Przygotowania do świętowania jubileuszu 150-lecia konsekracji kościoła św. Mikołaja oraz kolejnych Dni Kultury Chrześcijańskiej już się rozpoczęły. 
W ramach programu SPOŁECZNIK - projektu dofinansowanego ze środków Samorządu Województwa Zachodniopomorskiego odbył się plener fotograficzny z udziałem dzieci i młodzieży wałeckich szkół wraz z opiekunami oraz plener malarski (3-8. 07.) z udziałem artystów plastyków. Oba projekty tematyką obejmują naszą świątynię i są realizowane przez Stowarzyszenie Rodzin Katolickich działające przy naszej parafii. Końcowy efekt pracy artystów; młodzieży i plastyków, będzie można oglądać w czasie obchodów Dni Kultury Chrześcijańskiej  na wernisażu w dn. 8 pazdziernika w WCK. Już dziś zapraszamy.
  Prezes Stowarzyszenia
Alicja Kuczkowska

Galeria

ODWIEDZILIŚMY TRZY STOLICE

W dniach 24 - 30 czerwca 2017 roku nasi parafianie na czele z Ks. Andrzejem Pawłowskim uczestniczyli w 7 dniowej wycieczce, podczas której mieli okazję zwiedzić Pieniny, Budapeszt, Bratysławę, Wiedeń oraz Morawski Kras.

   Wycieczka była bardzo atrakcyjna i wszystkim się podobała. Na pewno każdy będzie ją długo pamiętał.

PIENINY - BUDAPESZT - BRATYSŁAWA - WIEDEŃ - MORAWSKI KRASUROCZYSTOŚĆ BOŻEGO CIAŁA


 


WIELKI TYDZIEŃOSTATNIE POŻEGNANIE 

KAPŁANA-CZŁOWIEKA

Dzisiejsze uroczystości pożegnania ks. prałata Romualda Kunickiego rozpoczęły się modlitwą różańcową. W obecności licznie zgromadzonego prezbiterium diecezji koszalińsko-kołobrzeskiej i wiernych, ks. proboszcz Antoni Badura rozpoczął obrzędy pogrzebu. Wielu wiernych miało jeszcze dziś okazję, by pożegnać zmarłego kapłana, podchodząc do otwartej trumny z ciałem śp. ks. Romualda. Trumnę zamknięto. Na wieku trumny klerycy położyli otwarty mszał rzymski, kielich, i stułę... Mszy świętej przewodniczył bp Ordynariusz Edward Dajczak - kiedyś student wykładowcy, którym był ks. Romuald Kunicki, wykładowca w seminarium duchownym w Paradyżu-Gościnkowie. Obok biskupa Ordynariusza stanął bp Paweł Cieślik i koledzy kursowi ks. prałata, którzy razem z nim przyjmowali święcenia kapłańskie. Nie zabrakło okolicznościowego kazania, które było wspomnieniem zmarłego kapłana osnute wokół słów psalmisty: "Boga żywego pragnie moja dusza". "Tego Boga żywego przez całe swoje kapłańskie życie pragnął ks. Romuald Kunicki" - powiedział kaznodzieja. Na cmentarzu wałeckim, na osiedlu Dolne Miasto zmarłego kapłana żegnał ks. bp Paweł Cieślik - żegnał jak powiedział "swojego przyjaciela, którego dom zawsze był dla niego otwarty". Słowo pożegnania wygłosili również p. Marek Subocz  - Wicewojewoda Zachodniopomorski, Starosta Powiatu Wałeckiego - p. Bogdan Wankiewicz, Burmistrz Miasta Wałcz - p. Bogusława Towalewska, oraz prezes Wałeckiego Związku Sybiraków, którego honorowym członkiem był ks. prałat Romuald Kunicki. Asysta wojskowa oddała salwę honorową oddając szacunek, cześć i wdzięczność zasłużonemu dla miasta i powiatu wałeckiego kapłanowi - człowiekowi... Trumnę z charakterystycznym dla ks. prałata biretem kapłańskim, złożono do grobu. " Nie ma zasług - jest tylko wdzieczność Bogu za wszystko" - mówił ks. prałat.... Dziękujemy Bogu, że dał nam takiego Kapłana; Kapłana który wpisał się na stałe w nasze serca. Ks. prałat dr Romuald Kunicki został pochowany przy krzyżu katyńskim na cmentarzu na Dolnym Mieście.

galeria


W czwartek 6 kwietnia wieczorem w kościele pw. św. Mikołaja bpa, rozpoczęły się uroczystości pogrzebowe ks. prałata dra Romualda Kunickiego - wieloletniego proboszcza parafii i dziekana dekanatu wałeckiego. Wokół zmarłego brata kapłana zgromadzili się księża i wierni. Mszy świętej przewodniczył obecny dziekan ks. Roman Piwoński, a okolicznościowe kazanie wygłosił ks. Ryszard Dawidowski - wicedziekan dekanatu Wałcz. Mszę świętą zakończyło osobiste pożegnanie kapłanów i wiernych z ks. Romualdem, u którego stóp położono bukiet kremowych róż. Dzisiejsze modlitwy zakończyła modlitwa różańcowa i Apel Jasnogórski, który codziennie miał zwyczaj śpiewać ks. Romuald w czasie swojego życia, łącząc sie z Jasną Górą i Skrzatuszem, gdzie często u Matki Bolesnej bywał...

... a pusty dziś konfesjonał "po prawej" - już zawsze będzie przypominał księdza prałata.

 

Witaj Królowo, Matko Miłosierdzia, życie, słodyczy i nadziejo nasza, witaj! Do Ciebie wołamy wygnańcy, synowie Ewy; do Ciebie wzdychamy jęcząc i płacząc na tym łez padole. Przeto, Orędowniczko nasza, one miłosierne oczy Twoje na nas zwróć, a Jezusa, błogosławiony owoc żywota Twojego, po tym wygnaniu nam okaż. O łaskawa, o litościwa, o słodka Panno Maryjo!

galeria


 3 kwietnia 2017 r.

w szpitalu w Wałczu odszedł do Pana  


ks. prałat Romuald Kunicki

(ur. 21.06.1934, wyśw. 28.05.1959), emerytowany proboszcz 
parafii pw. św. Mikołaja w Wałczu.

Uroczystości pogrzebowe zmarłego 
3 kwietnia 2017 r., 
śp. Ks. Prałata dra Romualda Kunickiego 
odbędą się w parafii p.w. św. Mikołaja w Wałczu i będą miały następujący porządek:

Czwartek 6 kwietnia

Godz. 19.00 – Msza św. dla Księży z dekanatu.

Po Mszy św. modlitwa różańcowa za Zmarłego Kapłana
i czuwanie modlitewne do godz. 21.00. 

Piątek 7 kwietnia 

Godz. 10.00 – modlitwa różańcowa. 

Godz. 11.00 – Msza święta żałobna. Po zakończeniu Mszy św. nastąpi przejazd na Cmentarz Komunalny na Dolnym Mieście w Wałczu i złożenie ciała do grobu. 

Pamiętajmy o śp. Księdzu Prałacie Romualdzie Kunickim w naszych modlitwach. 

Wieczny odpoczynek racz dać mu Panie….
KURS PRZEDMAŁŻEŃSKI

W dn. 28-30. kwietnia br. przy parafii p.w. św. Mikołaja w Wałczu odbędzie się międzyparafialny kurs przedmałżeński.

Miejsce spotkania: przy kościele św. Mikołaja w Wałczu.

Spotkania tematyczne: w piątek 28.04 – godz. 18.30-20.30; w sobotę 29.04 i niedzielę 30.04– godz. 14.30-19.00.

Zapraszamy do udziału narzeczonych  z terenu Dekanatu Wałeckiego. Całun Turyński


Kopię jednej z największych relikwii chrześcijaństwa, jaką jest Całun Turyński, można na co dzień oglądać w naszym Kościele pw. św. Mikołaja. Całun jest to płótno, w które według tradycji chrześcijańskiej, miał być owinięty Jezus po śmierci na krzyżu i pozostało w grobie po Jego zmartwychwstaniu.


Koncert kolęd

W piątek 6 stycznia 2017 roku w naszym parafialnym kościele odbył się koncert kolęd i pastorałek w wykonaniu scholii dziecięcej WIECZERNIK, scholii młodzieżowej, chóru Concordi Laetitia, dzieci z Kornelówki z kl. IIIa oraz młodzieży z Gimnazjum nr 2. Licznie zgromadzona publiczność gromkimi oklaskami nagrodziła wykonawców najpiękniejszych kolęd i pastorałek.

Szczególne podziękowania należą się jednak artystom, tym grającym i śpiewającym. Bez nich śpiewanie nie byłoby możliwe. Po raz kolejny znaleźli czas na próby i chęci do tworzenia muzycznego „dzieła”.


galeria
Jubileusz 5-lecia chóru

,,Śpiew jest głosem Kościoła, niezbędną częścią jego uroczystości, czyni piękną nawet pustynię, daje zajęcie Aniołom, jest duchową ozdobą niebiańskiej republiki’’.
 – Św. Bazyli Wielki.

W niedzielę 11 grudnia br., chór "Concordi laetitia'', świętował 5 rocznicę swojego powstania. Z tej okazji o godz. 18 została odprawiona uroczysta Msza św. W intencji chóru modlił się Ks. Hubert Smołkowicz – pierwszy opiekun chóru, a kazanie wygłosił Ks. Proboszcz Antoni Badura. Nabożeństwo wzbogaciły utwory zaśpiewane przez jubilatów pod dyrekcją Dariusza Izbana - dyrygenta chóru. W uroczystym spotkaniu uczestniczyli członkowie chóru wraz z rodzinami. Obecny był również Ks. Andrzej Pawłowski. 

Obecnie dyrygentem chóru jest Dariusz Izban, natomiast opiekę duchową nad chórem sprawuje Ks. Antoni Badura. Chór skupia wokół siebie 21 pań, dla których śpiew na chwałę Boga jest pasją, radością oraz sposobem aktywnego zaangażowania się w życie Kościoła i wspólnoty parafialnej. Chórzyści tworzą wspaniałą, rozśpiewaną wspólnotę, w której zawsze panuje miła, przyjacielska atmosfera. Chór nie tylko ubogaca swym śpiewem nabożeństwa w naszej parafii, ale poprzez występy gościnne reprezentuje ją również na zewnątrz.

Z okazji 5-lecia istnienia chóru „Concordi laetitia”, składamy wyrazy uznania za wspaniałą pracę pod profesjonalnym kierunkiem artystycznym. Wszystkim członkom chóru życzymy dużo zdrowia, niesłabnącego zapału do muzykowania i wielu sukcesów.


galeria