photo

Rok 2014

 

Przyjęcie nowych ministrantów

 26 grudnia 2014r. w święto św. Szczepana męczennika, na Mszy Świętej o 12.00 po długim przygotowaniu 4 chłopców zostało ministrantami. Ministrant to ten, który  ma „służyć", a więc ma pomagać kapłanowi przy ołtarzu podczas Eucharystii i nabożeństw.

Przez tą swoja posługę przy ołtarzu nie tylko służy kapłanowi, ale samemu Jezusowi, który przychodzi do nas podczas każdej Eucharystii. Ministrant – brzmi dumnie, ale to również wyzwanie. To praca nad sobą, bo przecież obowiązek zbiórek, dyżurów na mszach czy nabożeństwach, to dawanie przykładu innym, to służba Bogu i drugiemu człowiekowi. Jednak chętnych nie brakuje, a to cieszy całą parafię.

Maciej - prezes ministrantów - ma niesamowite podejście do chłopaków. Organizuje zbiórki, turnieje piłki nożnej, wycieczki i wiele innych atrakcji, co procentuje, a to najważniejsze. Młodzi chłopcy zgłaszają się i chętnie służą na mszach a zarazem zapraszają nowych kandydatów, by poszerzyć zastępy ministrantów.

galeria


NIEZWYKŁY GOŚĆ


W sobotę 6 grudnia przypadło wspomnienie biskupa, Św. Mikołaja. Dla najmłodszych parafian, którzy przybyli w sobotni poranek na msze św. roratnią, która została odprawiona o godz. 6:30 czekały słodkie niespodzianki. Święty przyniósł ze sobą wór, w którym były niespodzianki dla wszystkich dzieci. Mikołaj przybył również do 107 Szpitala Wojskowego za sprawą Stowarzyszenia Rodzin Katolickich. W dniu swoich imienin miał wyjątkowo dużo pracy: rano rozdał 120 paczek dzieciom, które przyszły na roraty, potem pojechał do szpitala, gdzie odwiedził maluchy leżące na oddziałach pediatrycznym, laryngologicznym i położniczym, z Wałcza wyruszył ze słodkimi upominkami do dzieci w Kłębowcu, a na koniec ponownie pojawił się w kościele - na wieczornej mszy odpustowej.

galeria


Solo Dios basta 

– Bóg sam wystarczy. 

Roraty 2014

 

Niech nic cię nie smuci, niech nic cię nie przeraża, wszystko mija, tylko Bóg jest niezmienny. Cierpliwością osiągniesz wszystko; Temu, kto posiadł Boga, niczego nie braknie. Bóg sam wystarczy. To nie moje słowa. To słowa św. Teresy z Ávila. Były dla niej tak ważne, że zapisała je i nosiła jako zakładkę w swoim brewiarzu, z którego codziennie się modliła. Zawsze miała je przy sobie. Dowiecie się o tym, przychodząc w tym roku na Roraty. 

Przez cały Adwent Msza św. roratnia o 6.30; dzieci zapraszamy na roraty od poniedziałku do piątku.

Pragniemy już dzisiaj zaprosić naszych parafian, a szczególnie wszystkie dzieci z naszej parafii na tegoroczne Roraty. Razem z "Małym Gościem" chcemy lepiej poznać kolejną świętą - Teresę z Avila, wielką reformatorkę życia zakonnego, założycielkę karmelitów bosych, doktor Kościoła.

 Podczas spotkań roratnich dzieci będą poznawały życie świętej Teresy z Avila oraz jej niezwykłą miłość i zażyłość z Panem Bogiem.

Nie może Was zabraknąć!

Do zobaczenia na Roratach!PIOSENKA RORAT


XVII Dni Kultury Chrześcijańskiej 
w Wałczu

XVII Dni Kultury Chrześcijańskiej w Wałczu są już za nami. W czasie ich trwania można było skorzystać z różnorakiej oferty kulturalnej w zależności od wieku, zainteresowań i chęci poznania prezentowanego programu.
Wszystkim, którzy włączyli się w przygotowanie i przebieg tych Dni, oraz wszystkim uczestnikom spotkań serdecznie dziękuję.
W szczególny sposób dziękuję sponsorom tych wydarzeń: p. Bogusławie Towalewskiej Burmistrz Miasta, p. Piotrowi Świderskiemu Wójtowi Gminy Wałcz i jego współpracownikom, p. Bogdanowi Wankiewiczowi Staroście Wałeckiemu, p. Tomaszowi Partyce Nadleśniczemu Nadleśnictwa Wałcz, p. Pawłowi Kałużyńskiemu Nadleśniczemu Nadleśnictwa Płytnica, Ks. Antoniemu Badurze Proboszczowi parafii św. Mikołaja oraz wszystkim darczyńcom pragnącym zachować anonimowość.
Dziękuję zaangażowanym nauczycielom, uczniom i dyrekcjom wałeckich szkół. Bez ich pracy trudno byłoby zrealizować zaplanowane punkty programu. Dziękuję lokalnej prasie za informowanie mieszkańców miasta i okolic o wydarzeniach Dni Kultury Chrześcijańskiej.
Po raz kolejny byliśmy uczestnikami integracji i współpracy środowiska ludzi kultury naszego miasta.

Za wszelką pomoc, wsparcie i uczestnictwo raz jeszcze DZIĘKUJE.
Z poważaniem - Prezes Stowarzyszenia Rodzin Katolickich
Alicja Kuczkowska

KONCERT ZESPOŁU LUMEN

Tegoroczne Dni Kultury Chrześcijańskiej uświetnił wspaniały Zespół Muzyki Sakralnej LUMEN
z Poznania. Towarzyszył mu nasz parafialny chór Concordi Laetitia. Koncert odbył się 10 września 2014r. w naszym kościele. Tematem jego było Miłosierdzie Boże. Słowem i muzyką zespoły przybliżyły tę najpiękniejszą tajemnicę wiary, jaką jest tajemnica Miłości Miłosiernej Boga do człowieka.Teksty pieśni i narracji wyjęte zostały z "Dzienniczka" św. siostry Faustyny Kowalskiej. Kościół wypełniony był ludźmi, których zasłuchanie, a potem burzliwe oklaski świadczyły o zachwyceniu Bogiem bogatym w miłosierdzie. 

E. Misztal

galeria

 

VI Festyn parafialny

Choć padał deszcz a słońce zawiodło VI Festyn Parafialny 2014 należy niewątpliwie do udanych. Rodzinny festyn parafialny był jednym z pierwszych punktów programu tegorocznych Dni Kultury Chrześcijańskiej organizowanych przez działające przy naszej parafii Stowarzyszenie Rodzin Katolickich.
31 sierpnia zjawili się wszyscy organizatorzy, artyści i całkiem niemała grupa gości. Deszcz nie przeszkodził naszym niezawodnym parafianom. Oblężenie przeżywały parafialne wypieki oraz wyśmienita kuchnia: grochówka, bigos i dania z grilla. W programie festynu znalazły się rodzinne gry i zabawy, występy artystyczne i loteria fantowa. Festyn zakończyły tańce oraz losowanie nagrody głównej – Laptopa. Organizatorzy spisali się na 6+. Z niecierpliwością czekamy już na kolejny festyn. Warto dodać, że dochód z festynu to całkiem pokaźna sumka 4804 zł która zasiliła konto remontowe i będzie przeznaczona na prace konserwatorskie bramy wiodącej na plac kościelny.

Serdeczne „Bóg zapłać” wszystkim, którzy mimo niezbyt sprzyjającej pogody, wzięli udział w festynie parafialnym: organizatorom, sponsorom, wolontariuszom zaangażowanym w przygotowanie, przebieg i sprzątanie, występującym na scenie i uczestnikom. 

galeria

MARSZ DLA ŻYCIA I RODZINY

Pierwsza niedziela czerwca należała w tym roku do rodzin, rodzin obywatelskich. W ostatnich tygodniach w ponad 120 miastach przeszły Marsze dla Życia i Rodziny. Takiego wydarzenia, takiego zjednoczenia w obronie i promowaniu rodzinnych wartości, jeszcze w naszym kraju nie było – podkreślają organizatorzy Marszów.  W radosnej  atmosferze,  setki tysięcy osób manifestowało swoje przywiązanie do wartości rodzinnych. Marsz w Wałczu odbył się po raz pierwszy. Ulicami miasta przeszło ok. 500 osób. Marsz rozpoczęła msza św. odprawiona w intencji rodzin i życia w naszym kościele o godz. 12.00. Stąd uczestnicy marszu przeszli ulicami Kilińszczaków, Kościuszkowców, Bankową, Tęczową i Pocztową pod kościół św. Antoniego.

galeria

PIELGRZYMKA DO ŹRÓDEŁ CHRZEŚCIJAŃSTWA

W dniu 10 maja 50 - osobowa grupa parafian udała się na pielgrzymi szlak do żródeł chrześcijaństwa i państwowości polskiej.
Trasa wiodła przez Lednicę, Gniezno, Biskupin, a zakończyła się w Górce Klasztornej - najstarszym Sanktuarium Maryjnym w Polsce. W pamięci pielgrzymów pozostaną na długo przeżycia duchowe. Każdy pielgrzym nad Jeziorem Lednickim - "chrzcielnicy Polski " odnowił sakrament chrztu św. Natomiast w Katedrze Gnieżnieńskiej przy relikwiach św. Wojciecha - patrona Polski uczestniczyliśmy w uroczystej Mszy Św., którą w intencji parafian odprawił ks. Antoni Badura - proboszcz parafii św. Mikołaja.
Miłą niespodzianką na Lednicy było spotkanie i rozmowa z o. Janem Górą.
Na szlaku piastowskim mieliśmy wspaniałą okazję usłyszeć i przypomnieć sobie historię państwa polskiego od czasów powstawania po czasy współczesne.
Wyjazd pielgrzymkowy został przygotowany przez Stowarzyszenie Rodzin Katolickich.

galeria

 

Pielgrzymka parafian 
z Jastrowia i Wałcza 
na kanonizację dwóch papieży


W dniach 24-29.04.2014 r. przedstawiciele wspólnot: parafii pw. św. Mikołaja z Wałcza oraz parafii pw. św. Michała Archanioła z Jastrowia wybrali się do Rzymu, by wziąć udział w kanonizacji papieży Jana XXIII i Jana Pawła II. Nasza podróż odbyła się jednym z piętnastu autokarów firmy Novum Travel z Więcborka. Łączna liczba pielgrzymów z Jastrowia i Wałcza wynosiła 53 osoby.

W naszym autokarze (z numerem 3) wśród pielgrzymów było 2 kapłanów Ks. Antoni Badura oraz Ks. Hubert Smołkowicz, oraz dwie siostry zakonne ze Zgromadzenia Sióstr Opatrzności Bożej. Nasza pielgrzymka rozpoczęła się 24 kwietnia. Pierwszym miejscem zwiedzania była Wenecja. Już o godz. 8.00 wyruszyliśmy stateczkiem do tego pięknego miejsca położonego na wodzie. Z przystani wraz z innymi pielgrzymami wyruszyliśmy pieszo w stronę placu Świętego Marka. Ważnym punktem tego dnia była msza św. odprawiona w Bazylice św. Marka w dniu jego odpustu.
Kolejnym dniem pielgrzymowania był Rzym – mieliśmy okazję zwiedzić i pomodlić się przy grobach świętych Jana Pawła II i Jana XXIII w bazylice św. Piotra. Zwiedzić bazyliki: św. Jana na Lateranie i Santa Maria Maggiore oraz Sanktuarium MB Nieustającej Pomocy na Via Merulana.
Kolejnego dnia uczestniczyliśmy we mszy św. kanonizacyjnej. Miejscem, gdzie udało nam się zgromadzić i uczestniczyć w tym wielkim wydarzeniu, był Plac Navona. Uroczystość poprzedzona litanią do wszystkich świętych, rozpoczęła się o godz. 10:00. Na początku papież Franciszek, odczytał akt kanonizacji dwóch papieży – Jana XXIII i Jana Pawła II. W czasie Mszy Świętej mogliśmy wraz z setkami tysięcy wiernych z całego świata dziękować Bogu za dar dwóch nowych świętych. Tego samego dnia zwiedziliśmy jeszcze Panteon, Plac Wenecki, następnie odbyliśmy spacer do Fontanny di Trevi oraz Schodów Hiszpańskich. Po tym wzruszającym dniu wyruszyliśmy w drogę powrotną do domu przez Asyż, gdzie razem z wieloma pielgrzymami z Polski uczciliśmy św. Franciszka i św. Klarę.

 nowa galeria


DROGA KRZYŻOWA 

ULICAMI NASZEGO MIASTA

Podobnie jak w latach ubiegłych także i w bieżącym setki wałczan wzięło udział w Drodze Krzyżowej, która przeszła ulicami naszego miasta. Nabożeństwo rozpoczęło się o godzinie 18.45 przy kościele św. Mikołaja, zakończyło przy kościele św. Antoniego. Krzyż nieśli m.in. przedstawiciele różnych stanów – matki, ojcowie, młodzież oraz wojsko i członkowie grup modlitewnych. Nad bezpieczeństwem wiernych czuwali policjanci i straż miejska.

Bez widowiska, teatralności, a jednak przyciąga tłumy. Jak co roku w piątek przed Niedzielą Palmową tłum wałczan przeszedł z krzyżem i modlitwą przez miasto.

Rozważania do poszczególnych stacji drogi krzyżowej opracowali i czytali, nie tylko kapłani, ale sami jej uczestnicy - m.in. wierni różnych parafii, stowarzyszeń katolickich, młodzież.

Jezus potrafi przejść drogę męki o własnych siłach. My nieustannie potrzebujemy jego pomocy, by powstawać z naszych codziennych upadków. 

galeria

REKOLEKCJE WIELKOPOSTNE

Słowo rekolekcje – pochodzi od recolere – zbierać na nowo, powtórnie. 
Wszyscy potrzebujemy takiego czasu, w którym mamy szanse  na nowo uporządkować swoje życie, spojrzeć na nie z dystansem. Odświeżyć relacje z Bogiem i drugim człowiekiem. W naszej parafii rekolekcje wielkopostne odbyły się w dniach 30.03.- 2.04.2014. Poprowadził je ks. Tomasz Roda, duszpasterz akademicki w Koszalinie.

Dziękujemy Ks. Tomaszowi za przybycie z nadzieją i przekazem, że słowa wypowiedziane z sercem zaowocują w przyszłości. Szczęść Boże

galeria

PIELGRZYMKA DO ZIEMI ŚWIĘTEJ

24 marca w godzinach porannych 50 - osobowa grupa pielgrzymów z naszej parafii powróciła z ośmiodniowej pielgrzymki po Ziemi Świętej. Był to wyjątkowy czas pielgrzymowania śladami Chrystusa. Na Ziemi Izraelskiej i Palestyńskiej kroczyliśmy pod duchowym przewodnictwem ks. Mateusza i pilotażem pani Hanny Woźniak z biura Patron Travel pisząc piątą Ewangelię świadectwa własnego życia z Jezusem Chrystusem.

Przeżycia duchowe i intelektualne na długo pozostaną w pamięci, a krople Słowa Bożego, które wpadły w serce, z pewnością przyniosą owoce. W rzece Jordan wszyscy pielgrzymi odnowili przyrzeczenia Chrztu Świętego, a w Kanie Galilejskiej na Eucharystii dwanaście par małżeńskich odnowiło przyrzeczenia małżeńskie składane przed Bogiem w dniu ślubu.

Odwiedziliśmy wiele miejsc zgodnie z programem pielgrzymki; od miejsca narodzenia Chrystusa, życia i nauczania, cudów i łask po drogę na Golgotę, śmierć, zmartwychwstanie i wniebowstąpienie. Jednak dla każdego z nas Ziemia Święta pozostanie święta w swoim wymiarze i miejscu nawiedzenia.

Bogu niech będą dzięki za darowany czas, za ludzi, których spotykaliśmy i za wszystkich pielgrzymujących po Ziemi Świętej. 

galeria


POŚWIĘCENIE SZTANDARU

Dnia 12 lutego 2014 r. obchodziliśmy dzień wyzwolenia naszego miasta. W tym dniu w naszym kościele odbyła się uroczysta msza święta, podczas której poświęcono miejski sztandar. Mszę koncelebrowali ks. bp Edward Dajczak i duchowni z wałeckich parafii. Odpowiadając na prośbę przedstawicieli miejskich władz biskup poświęcił sztandar i przekazał go burmistrz Bogusławie Towalewskiej. Pani burmistrz wręczyła sztandar pocztowi, w skład którego weszli pracownicy Urzędu Miasta.


KONCERT KOLĘD

6 stycznia, w święto Trzech Króli, po mszy wieczornej w naszym kościele odbył się koncert kolęd tradycyjnych i pieśni bożonarodzeniowych.

Wykonawcami byli: Chór parafialny Concordi laetitia prowadzony przez Pana Dariusza Izbana, Schola młodzieżowa, Szchola dziecięca WIECZERNIK oraz MAKUSZYNKI ze Szkoły Podstawowej nr 1. Wystąpiły też gościnnie siostry Andrukajtis. Koncert poprowadził Ks. Mateusz. Wiele tekstów kolęd i pastorałek mówi o miłości, serdeczności i ubóstwie, czego przykładem jest święta rodzina z Nazaretu. Pamiętano też o  ulubionej kolędzie bł. Jana Pawła II.

Ponad godzinny koncert zakończył się wspólnym śpiewem  Cicha Noc i Bóg się rodzi w wykonaniu wszystkich obecnych w kościele. Niewątpliwie dla wielu była to prawdziwa uczta duchowa zarówno w sferze religijnej i artystycznej, na poziomie profesjonalnym. 

 GALERIA 

Nasze Boże Narodzenie zobacz galerię