photo

ROK 2011************

KSM nad morzem

Już po raz drugi młodzież zrzeszona w Katolickim Stowarzyszeniu Młodzieży (KSM) naszej parafii, uczestniczyła w rekolekcjach zorganizowanych w Kołobrzegu w ośrodku rekolekcyjnym pw. Aniołów Stróżów. Razem z nimi pojechał nasz Anioł Stróż z "rorat" - kl. Daniel Kołacz. Relacja z ich pobytu w zakładce DUSZPASTERSTWO - KSM
***********

WSPÓLNE KOLĘDOWANIE

6 stycznia w uroczystość Objawienia Pańskiego (Trzech Króli) w naszym kościele już po raz drugi odbyło się wspólne kolędowanie. Po wieczornej mszy św. wspólnie kolędy i pastorałki śpiewały dzieci ze scholi, którą prowadzi p. Beata Patrzek, uczniowie z Kornelówki, które tworzą zespół Makuszynki prowadzony przez p. Małgorzatę Pomagalską oraz schola młodzieżowa z ks. Hubertem.


Oprócz starych polskich kolęd zabrzmiały też piosenki o charakterze świętecznym wśród nich "Kolęda dla nieobecnych" w wykonaniu p. Ilony Katarzyńskiej i ks. Huberta.***************

ZADUSZKI

Miesiąc listopad upłynął pod znakiem tradycyjnej modlitwy za naszych bliskich zmarłych. Codziennie w modlitwie wypominkowej wspominaliśmy tych, którzy już odeszli do domu Ojca.

Pod koniec miesiąca już po raz drugi Stowarzyszenie Rodzin Katolickich i przyjaciele zorganizowali wyjątkowy wieczór z modlitwą za zmarłych.


W tym roku modlitwą objęliśmy szczególnie zmarłych ostatniego roku. Zaprosiliśmy ich rodziny i bliskich. Ich imiona były wyczytywane w ciszy i zadumie. Nie brakło obrazu, muzyki, śpiewu, poezji, refleksji; a przede wszystkim modlitwy.****************

XIV DNI KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ

W sobotę 10.09 odbył sie na rajd rowerowy do Nakielna, początek imprezy o godz. 10.00, zbiórka na Placu Wolności, a  w niedzielę 11.09., rozpoczeły się na dobre kolejne Dni Kultury Chrześcijańskiej w Wałczu. Hasłem dni są słowa: WIERNI DZIEDZICTWU OJCA. Były one dziękczynieniem za dar beatyfikacji papieża Jana Pawła II. Dni Kultury rozpoczęła Eucharystia sprawowana przez bpa Krzysztofa Zadarko w kościele pw. św. Mikołaja w Wałczu, a zakończył festyn rodzinny w niedzielę 25.09.ŚWIATOWE DNI MŁODZIEŻY - MADRYT 2011


16 sierpnia rozpoczęły się 26 Światowe Dni Młodzieży Madryt 2011. We wtorek do stolicy Hiszpanii przybyli młodzi pielgrzymi z całego świata. Oficjalna inauguracja będzie miała miejsce podczas mszy św. o godz. 20.00. W Madrycie ma się pojawić 12 tyś Polaków, wśród nich nasi młodzi wałczanie z ks. Tomaszem.
Do tej pory przebywali w San Sebastian, zakwaterowani byli w podziemiach katedry, podobno zaprzyjaźnili sie z grupą z Chille, a wcześniej odwiedzili Paryż.
Klikając na logo usłyszycie oficjalny hymn SDM w Madrycie. A więcej o Światowym Dniu Młodzieży możecie przeczytać na oficjalnej stronie ŚDMDziś do Hiszpanii przybył papież Benedykt XVI a nasza młodzież przysłała wczoraj wieczorem zdjęcie zrobione w parku ROTIRO.
Pozdrowienia z gór


W niedzielę 17 lipca po południu, po całonocnej podróży w korytarzu pociągu relacji Kołobrzeg-Przemyśl – schola młodzieżowa dotarła do Szymbarku k.Gorlic. Wymęczeni, ale szczęśliwi dotarli do pobielanej chaty, gdzie wychował się tata ks. Huberta.W poniedziałek wyjazd do miejscowości uzdrowiskowej Krynica Zdrój, spacer po deptaku Kiepury, wyjazd kolejką na Górę Parkową i niezapomniana degustacja wód leczniczych. Kolejny dzień to zwiedzanie Skansenu w Szymbarku, który oddaje znakomicie charakter tego jak żyło się przed 100 laty.

Przy naszej chacie jest drewniana prawosławna cerkiew z 1790 roku, gdzie odprawiamy msze św. modląc się za tych, których zostawiliśmy w Wałczu… POZDRAWIAMY

Zapraszam do oglądania foto relacji z pobytu scholi w Szymbarku k/Gorlic

***************
SKRZATUSZ 2011 - CZŁOWIEK JEZUSA


17 wrzesnia o godz. 13.00 rozpoczeło się Diecezjalne Spotkanie Młodych w Skrzatuszu. Pod hasłem „Człowiek Jezusa” młodzież gromadziła się w Sanktuarium Matki Bożej Bolesnej, by tradycyjnie świętować powakacyjny dzień wspólnoty. My też tam byliśmy... Nasza młodzież dziękowała ks. bp. Edwardowi Dajczakowi w czasie mszy św. i wręczyła mu orant, kóry przywieźli ze Światowych Dni Młodzieży w Madrycie. Spotkanie młodych rozpoczął koncert zespołu Gospel Rain, a zakończył koncert Violi Brzezińskiej z zespołem. Następne spotkanie za rok.*********
 

KOLEJNY KAPŁAN Z NASZEJ PARAFII


W ubiegłą sobotę w Krakowie z rąk bpa Jana Zajaca sakrament świeceń przyjął nasz parafianin br. Łukasz Bujak OFM Cap., a dzisiaj o godz. 13.15 sprawował pierwszą w naszej parafii mszę św. tzw. PRYMICYJNĄ.Wokół niego stanąli jego rodzice, bracia, babcia, brasia kapucyni, nasi duszpasterze, znajomi i przyjaciele, parafianie. Dzeci pierwszokomunijne wprowadziły neoprezbitera w wieńcu do światyni.Całość uroczystosci uświetniła muzycznie schola młodzieżowa. Kazanie wygłosił ks. Adam Falewicz, nasz parafianin i kolega br. Łukasza. Nie brakło wzruszeń, łez i życzeń, które skaładł ks. Proboszcz Antoni Badura, dzieci, Stowarzyszenie Rodzin Katolickich, Żywy Rózaniec.

Niespodzianką był wiersz deklamowany prze zmamę br. Łukasza. Na koniec br. Łukasz udzielił wszystkim prymicyjnego błogosławieństwa.ZAPROSZENIE DLA III KLAS GIMNAZJUM
 

Drodzy kandydaci do bierzmowania z trzecich klas gimnazjum, powoli kończy się nasz rok formacyjny, dlatego zapraszam na rozmowy podsumowujące według następującego harmonogramu, który znajdziecie w zakładce DUSZPATERSTWO - BIERZMOWANIENOWY NABÓR


Od 13 maja trwają zapisy młodzieży z II klas gimnazjum, pragnącej przygotowywać sie do przyjęcia sakramentu bierzmowania. Przygotowanie do bierzmowania obejmuje TYLKO młodzież z naszej parafii. Młodzież nie należąca do naszej parafii powinna sie zgłosić do swoich księży. Na początek należy zakupić sobie DZIENNICZEK KANDYDATA DO BIERZMOWANIA w ksiegarni św. Maksymiliana i od czerwca wziąć się solidnie za swoją formację. Zależy nam przede wszystkim na spowiedzi św., niedzielnej i świątecznej Mszy św. oraz spotkaniach formacyjnych w grupach (od października). Powodzenia :)
 

*******

DROGA KRZYŻOWA 2011

Zakończyła się kolejna Droga Krzyżowa ulicami naszego miasta. Tym razem rozpoczęła się od kościoła pw. św. Antoniego a zakończyła przy parafii św. Mikołaja. Rozważania przygotowali Bracia Kapucyni, a czytali je przedstawiciele wszystkich wałeckich parafii. Droga Krzyżowa dziś zjednoczyła wszystkich chrześcijan - tak na zakończenie mówił ks. Antoni Badura - proboszcz naszej parafii. Oby wiecej było takich  jednoczących nas chwil.
********

OTO CZŁOWIEK


Zakończyły się tegoroczne rekolekcje wielkopostne. Poprowadził je pracujący kiedyś w naszej parafii a obecnie dyrektor wydziału duszpasterskiego Kurii w Bydgoszczy ks. dr Sylwester Warzyński. Tłem rekolekcji był obraz umęczonego Chrystusa w purpurowej szacie, w którym odkrywamy tajemnice człowieczeństwa Chrystusa. Ks. Rekolekcjonista przeprowadził nas od miłości poprzez przebaczenie, aż do powstawania i podnoszenia sie ze swoich upadków i grzechów. Dotknął tajemnicy miłości małżeńskiej a w czasie adoracji powierzył nasze rodziny cierpiącemu Chrystusowi. Ks. Sylwestrowi życzymy wielu łask Bożych w kapłańskiej posłudze.

 

**********


ŚLADAMI JANA PAWŁA II


2 kwietnia w 6 rocznicę śmierci Sługi Bożego Jana Pawła II i 20 rocznicę pobytu na terenie naszej diecezji grupa pielgrzymów z parafii św. Mikołaja z ks. Proboszczem udała się na szlak pielgrzymi, aby podziękować Bogu za dar w osobie Papieża Polaka.

Trasa pielgrzymkowa prowadziła starym szlakiem znanym już w XII wieku. Odwiedziliśmy Pustelnię na Górze Polanowskiej, gdzie ks. Proboszcz odprawił Mszę św. w intencji rodzin naszej parafii. Następnie udaliśmy się na Górę Chełmską do Sanktuarium Matki Bożej Trzykroć Przedziwnej. Pielgrzymi poznali historię powstania sanktuarium oraz modlili się w miejscu, gdzie 20 lat temu modlił się Ojciec Święty Jan Paweł II zawierzając Matce Bożej sprawy Ojczyzny i rodzin. Kolejnym etapem pielgrzymiego szlaku była koszalińska Katedra i Wyższe Seminarium Duchowne również związane z pobytem Ojca Świętego w 1991 r.

Późnym popołudniem byliśmy nad morzem w Mielnie, aby i tam dziękować Bogu za naszego papieża i za możliwość przemierzenia części szlaku pielgrzymkowego sprzed 20 laty.

Alicja Kuczkowska


*******

NIEZAPOMNIANE PRZEŻYCIA

W dniu 8 marca w Dzień Kobiet, w hali widowiskowo-sportowej ARENA Poznań wystawiono musical METRO obecnie świetujący swoje 20-lecie.


"Metro" to widowisko charakteryzujące się nie tylko ponadczasową tematyką, lecz również fantastycznymi efektami wizualnymi. Gra światła, ruchu i barw spleciona jest tu nierozerwalnie z muzyką.


Spektakl opowiada historię o uniwersalnym przesłaniu. Jest to opowieść o młodych ludziach-artystach, ich marzeniach oraz zderzeniu ideałów z rzeczywistością. Na scenie oprócz młodych artystów wystąpili: Janusz Józefowicz, Natasza Urbańska, Mariusz Czajka.

Blisko 50 osób z naszej parafii wybrało się we wtorkowe popołudnie do Poznania autokarem na ów musical. Organizatorem wyjazdu było Stowarzyszenie Rodzin Katolickich działające przy naszej parafii.


**********


"CZŁOWIEK CZŁOWIEKOWI BRATEM"


W dniach 12-15.02.2011 r. dzieci z naszej parafii Klaudia, Marysia, Julka, Zuzia, Jagoda, Daria, Zuzia, Michał wraz z panią Beatą Patrzek, brały udział w rekolekcjach oazowych organizowanych przez Centrum Ruchu Światło-Życie i Fundacja "Światło-Życie" Ośrodek w Koszalinie. Rekolekcje odbyły się pod hasłem "Człowiek człowiekowi bratem". Naszym przewodnikiem był mieszkaniec starożytnej krainy Samarii, który w podróży przeżył coś bardzo ważnego dla każdego z nas. Uczyliśmy się co jest ważne, by pomagać innym w trudnej sytuacji. Miejscem oazy był ośrodek Caritas im. bpa Czesława Domina w Kołobrzegu-Podczelu. W czasie pobytu dzieci uczestniczyły w różnych spotkaniach, oraz zajęciach rekreacyjno – sportowych, miały też możliwość zwiedzić Bazylikę Kołobrzeską. Zobacz galerię zdjęć.


*******

HEJ KOLĘDA KOLĘDA...

W uroczystość Objawienia Pańskiego (Trzech Króli), po mszy św. wieczornej, nasza wspólnota parafialna spotkała się przy stajence, gdzie od 25 grudnia Nowonarodzony Pan na nas spogląda. Spotkaliśmy się, by kolędować Małemu Jezusowi tak jak potrafimy, a wieć całym sercem. Powitaliśmy Maleńkiego Jezusa słowami kolędy Gdy się Chrystus rodzi, którą zaintonował p. Sławek - organista. W kolędowaniu pomagała nam schola młodzieżowa prowadząc nas przez Cichą Noc do ślicznej Panny, która Syna kołysała... A potem razem z pasterzami, spiewając Przybieżeli do Betlejem prowadziły nas "Makuszynki" z naszej wałeckiej Kornelówki.

Były kolędy i pastorałki, nie brakło nowych utworów w duchu Arki Noego, które wzbudziły wielką radość słuchaczy i śpiewających. Wieczór kolęd zakończył wspólny śpiew Makuszynek, scholi dzieciecej i młodzieżowej: Wśród nocnej ciszy! Byłoby dobrze by każdego roku, właśnie w uroczystosć Objawienia Pańskiego nasza parafia spotykała się na wspólnym kolędowaniu przy żłóbku Jezusa