photo

Rok 2015

 PIŁKARSKA LIGA MINISTRANTÓW


Dnia 28.11 w Trzciance odbyły się eliminacje Ligi Ministranckiej w pilkę nożną. Nasza parafia również wzięła w nich udział wystawiając skład podstawowy, gimnazjalny oraz ponadgimnazjalny.
Przygotowania do tego dnia ministranci zaczęli już we wrześniu kiedy to liceum oraz gimnazjum miało po zbiórkach sparingii z gr. Piłkarskimi z Mirosławca oraz naszej sąsiedniej parafii Miłosierdzia Bożego, zaś ministranci z podstawówki pod okiem prezesa ministrantów :) przechodzili treningi szkolące ich do zawodów. W dniu zawodów ministranci byli zwarci i gotowi do działania już od wczesnych godzin porannych, za godzinę  ,,W,, obrano godzinę 9:00 gdy wszyscy usłyszeli pierwszy gwizdek.
Z grupy eliminacyjnej po ciężkich walkach przeszły drużyny z podstawówki oraz gimnazjum.
ZAKOŃCZENIE NABOŻEŃSTW RÓŻAŃCOWYCH DLA DZIECI

Dzieci z naszej parafii miały szczególny udział u nabożeństwie różańcowym. Przez cały październik - od poniedziałku do piątku - na specjalnym nabożeństwie ku czci Matki Bożej gromadzili się najmłodsi parafianie.

 „Z powodu mojego imienia będziecie w nienawiści u wszystkich.
Ale włos z głowy wam nie spadnie. Przez swoją wytrwałość ocalicie wasze życie”

 (Łk 21,17-19)

Ten fragment Ewangelii znalazł się na okładce październikowego numeru „Małego Gościa” i jest zarazem propozycją i wezwaniem do modlitwy za prześladowanych chrześcijan. Na każdym ze spotkań dzieci podczas nabożeństw różańcowych – oprócz innych intencji – modlili się za prześladowanych chrześcijan. To naprawdę bardzo ważna sprawa.

Podczas nabożeństw różańcowych dzieci zbierały obrazki z ich zdjęciami i krótką historią cierpienia każdego z nich za wierność Chrystusowi.

30 października odbyło sie ostatnie, podsumowujące spotkanie modlitewne.

Dziękujemy wszystkim dzieciom, rodzicom i dziadkom, którzy uczestniczyli we wspólnej modlitwie różańcowej. Dziękujemy scholii dziecięcej WIECZERNIK, która zadbała o muzyczną oprawę naszych nabożeństw. Na zakończenie różańcowych spotkań na dzieci czekała miła niespodzianka. 

galeria


ŚWIATŁO SERCEM PISANE

Od kilku lat ZSM nr1 w Wałczu aktywnie uczestniczy w Dniach Kultury Chrześcijańskiej, które, jak co roku, obchodzone są we wrześniu pod patronatem Stowarzyszenia Rodzin Katolickich przy naszym kościele tj. kościele św. Mikołaja. Najczęściej czciliśmy te dni, spotykając się na rodzinnym rajdzie rowerowym. W tym roku jednak Szkolne Koło Teatralne „Olimpionik” postanowiło przygotować program słowno-muzyczny z okazji Roku ks. Jana Twardowskiego i jego 100. rocznicy urodzin. Uczniowie z klas Va, Vb, VIc 18.09.2015r. w kościele przedstawili sylwetkę poety oraz recytowali jego wiersze, które poprzeplatane były żartami i humorami sytuacyjnymi z jego życia. Utwory muzyczne „Ave Maryja”  S. Bacha i Polonez As-dur F. Chopina stały się tłem do prezentacji multimedialnych pt. „Myśleć jak ks. Jan Twardowski” oraz „Oto On”. Poezja księdza to refleksja nad życiem. Wywołuje wiele emocji, powoduje, że zastanawiamy się jak postępować, by nie zejść z właściwej drogi. Podczas recytacji wśród  słuchaczy zapanował nastrój przemyśleń i zadumy .

       Za wspaniały występ uczniowie otrzymali gromkie brawa oraz książki. Usłyszeli również wiele słów uznania i podziękowań od pani prezes stowarzyszenia Alicji Kuczkowskiej i księdza prałata Antoniego Badury. Kilka ciepłych słów skierowano do rodziców dzieci występujących w wieczorku, bo to oni w dużej mierze przyczynili się do pamięciowego opanowania tekstów. Nad całością czuwały panie prowadzące teatr „Olimpionik”- p. Łucja Moskalewicz i p. Irena Prus.

galeria
RAJD ROWEROWY

Po raz XVII rajd rowerowy, organizowany w ramach XVIII Dni Kultury Chrześcijańskiej, wyruszył na trasę Wałcz - Pluskota - Kołatnik - Nowa Szwecja Nadleśnictwo Płytnica - Wałcz. Na start zgłosiło się 30 osób w różnym wieku.

Piękna, słoneczna pogoda dodala wszystkim humoru i o godz. 10.00 z błogosławieństwem ks. proboszcza A. Badury i eskordą policji na motorach, ruszyliśmy podziwiać piękno kapliczek różańcowych, pomniki przyrody i zbliżającą się jesień. Po drodze pokonaliśmy przeszkody z błota i radośni dotarliśmy do Nadleśnictwa Płytnica, gdzie oczkiwał na nas leśniczy p. Wojciech Sacha ze swoją gawędą o lasach, no i oczywiście ognisko, kiełbaski, słodycze i liczne upominki dla wszystkich uczestników. Wszyscy podziwialśmy Robercika z klasy II z ZSM nr1.

      Pełni wrażeń wróciliśmy do Wałcza ok. godz. 16. Organizatorzy serdecznie wszystkim dziękują.

galeria


WYCIECZKA DO CZECH

W dniach 21-26 sierpnia 2015 roku grupy parafialne: ministranci, schola WIECZERNIK, Oaza, schola młodzieżowa pod opieką Ks. Mateusza Baliny, pań: Joanny Rup Bartosik, Beaty Patrzek, Agnieszki Boduszek, Anny Nazaruk, Emilii oraz Agnieszki i Radosława Sydonowicz zwiedzały piękne krajobrazy naszych południowych sąsiadów Czech. Naszymi gospodarzami byli Księża Saletyni - Ojciec Krzysztof – proboszcz, wielbiciel żab i brat Jarek - wielbiciel quizów z flagami państw.

Już wczesnym rankiem w sobotę mogliśmy zwiedzić jaskinie dolomitowe niedaleko Bozkov oraz pobliską miejscowość Semily. W niedzielę po mszy świętej udaliśmy się do stolicy Czech – Pragi. W towarzystwie przemiłej i wyrozumiałej pani przewodnik obejrzeliśmy: plac Hradczański, Praski Hrad: dziedziniec reprezentacyjny, Katedrę Św. Wita, Stary Pałac Królewski, Bazylikę Św. Jerzego, Złotą Uliczkę. Przejście na Małą Stranę, kościół Św. Mikołaja (ulubiony kościół Mozarta), spacer uliczkami dzielnicy ambasad i pałaców. Brama Prochowa, przejście ulicą Celetną (jedna z najładniejszych uliczek Starego Miasta), kubistyczny Dom pod Czarną Madonną, kościół Matki Bożej przed Tynem, Rynek Starego Miasta: średniowieczny Ratusz ze słynnym zegarem Orloj, kościół Dzieciątka Jezus, pomnik reformatora Jana Husa, pałac Kinskich. Przejście przez Mały Rynek (tam Instytut Polski) i ulicą Karlową do Klementinum i plac Krziżownicki na Most Karola (obok Orloja, najsłynniejszy zabytek średniowiecznej Pragi). Odwiedziliśmy również Muzeum Miniatur. Tego dnia zjedliśmy później, choć bardzo smaczny obiad w restauracji. Niektórzy z nas po raz pierwszy spróbowali czeskiej coli – Kofoli, która z orginalnym napojem nie ma nic wspólnego, no może jedynie bąbelki. Dzień trzeci – pełen niespodzianek. Byliśmy w Liberecu i oglądaliśmy tamtejszą wystawę centrum nauki i techniki IQLandię. Dodatkowo byliśmy w planetarium. Atrakcji ciąg dalszy, bo po dawce nauki czas na przyjemności – czyli Aquapark BABILON. Pluskaniom, zjazdom wodnym nie było końca. We wtorek również w Liberecu zwiedzaliśmy tamtejsze ZOO. Wieczór zakończyliśmy pożegnalnym ogniskiem. Wyjazd choć wyczerpujący, to bogaty w liczne atrakcje. Jeśli ktoś liczył na siedzenie w pokoju, to się rozczarował. Konsekwencji uczyli się wszyscy, a okrzyk „czy to jest jasne!”, będziemy powtarzać podczas spotkań grup scholii, ministrantów i oazy. Piosenką przewodnią wycieczki był „Kamień z napisem LOVE”, a muzę w autobusie zapodawał DJ Maciej. Pan kierowca Sebastian nasze wymagania spełniał z uśmiechem i ogromną cierpliwością.

Serdeczne podziękowanie dla organizatorów i opiekunów, bo dzięki nim bezpiecznie i radośnie spędziliśmy ostatnie dni wakacji. Dziękujemy i już liczymy na kolejny wyjazd. 

galeria
SPOTKANIE NA POLACH LEDNICKICH 

W dniu 6.06 odbyło się kolejne, XIX Spotkanie Młodych na Polach Lednickich. Wśród 100 tysięcy młodzieży z całej Polski była tez obecna 80-osobowa grupa młodych z Wałcza, którą opiekowali się ks. Andrzej Pawłowski oraz ks. Marcin Dobrowolski (par. Miłosierdzia Bożego). Tegorocznym tematem spotkania była rzeczywistość Ducha Świętego. 

galeriaUroczystość Pierwszej Komunii Świętej

Najuroczystszą chwilą w życiu moim to chwila, w której przyjmuję Komunię świętą.

Św. s. Faustyna

 

W niedzielę  Trójcy  Przenajświętszej , 31 maja w naszej parafii odbyła się piękna Uroczystość Pierwszej Komunii świętej. 74 dzieci, które dzień wcześniej przyjęły sakrament Spowiedzi, po raz pierwszy przyjęło do swojego serca Pana Jezusa. 

galeria

Pelplin – Gniew – Piaseczno

 Dnia 16 maja 2015r. Stowarzyszenie Rodzin Katolickich pod przewodnictwem księdza proboszcza Antoniego Badury zorganizowało jednodniowy wyjazd autokarowy do Pelplina i Gniewa w woj. Pomorskim.

  W Pelplinie zwiedziliśmy dawne opactwo cysterskie, a obecnie Bazylikę Katedralną NMP z cennym wyposażeniem wnętrza, także Muzeum Diecezjalne, w którym m.in. znajduje się niezwykły, unikatowy egzemplarz „Biblii Gutenberga”.

W Gniewie (nad lewym brzegiem Wisły) podziwialiśmy zamek z XIII w. zbudowany przez Krzyżaków, który obecnie kusi ogromną bazą hotelową i oferuje liczne imprezy dla odwiedzających.

W drodze powrotnej zatrzymaliśmy się we wsi Piaseczno ( gm. Gniew), gdzie uczestniczyliśmy w mszy św. w gotyckim kościele – Sanktuarium Matki Boskiej Piaseckiej. Z cudownego źródełka nieopodal można było zaczerpnąć wody z wiarą w jej uzdrawiającą moc.

Wróciliśmy do Wałcza ubogaceni duchowo i pełni doznanych wrażeń.

galeria


SAKRAMENT BIERZMOWANIA 

W środę 20 maja 2015 roku podczas mszy św. o godz. 17.00 ks. bp Paweł Cieślik udzielił sakramentu Bierzmowania młodzieży naszej parafii.

galeria

PARAFIALNA MAJÓWKA


Od 1 do 2 maja, w naszej parafii odbyła się "Majówka". Została ona zorganizowana dla grup młodzieżowych naszej parafii. W niektórych punktach majówki uczestniczyli również rodzice. 

Majówka rozpoczęła się meczem piłki nożnej pomiędzy ministrantami parafii p.w. św. Mikołaja i parafii p.w. Miłosierdzia Bożego. Dzięki dobremu dopingowi rodziców i lektorów wygrała lepsza drużyna. Po meczu na ogrodach plebanii odbyło się ognisko. Pomimo niskiej temperatury część lektorów odważyła się spać w namiotach natomiast pozostali dzięki wielkiej gościnności ks. Proboszcza mogli spać w salce parafialnej. Następnego dnia rano, w południe wraz z rodzicami wyruszyliśmy na rowerowy rajd do Skrzatusza. Na miejscu została odprawiona Msza św. w intencji uczestników Majówki. Po Mszy, przy domu pielgrzyma wszyscy posilili się grochówką. W czasie posiłku, odwiedził nas bp. Paweł Cieślik. Po spotkaniu z biskupem udaliśmy się do źródła Skrzatuskiego. Dzięki życzliwości p. Zbigniewa Budryńskiego, ci którzy nie czuli się na siłach mogli skorzystać z transportu. Samochód towarzyszył nam w czasie całej majówki oraz jej organizacji. Po powrocie zmęczeni i zadowoleni mogliśmy się posilić smakołykami z grilla, które usmażył kl. Adam. 
Dziękujemy wszystkim, w szczególności rodzicom, którzy przyczynili się do organizacji i przebiegu majówki. 
 

Rekolekcje wielkopostne

Rekolekcje wielkopostne dla dorosłych i młodzieży ponadgimnazjalnej w naszej parafii prowadził ks. Arkadiusz Oslislok.
W imieniu rodzin składamy serdeczne podziękowania za przyjęcie zaproszenia do głoszenia rekolekcji w naszej parafialnej wspólnocie.
Dziękujemy ks. Arkadiuszowi za Słowo Boże, które głosił z wielkim zaangażowaniem, pobudzając nasze serca i umysły, aby skruszyć skorupę naszych zatwardziałych grzechów. Dziękujemy za rekolekcyjne rozważania, w centrum których postawiony został KRZYŻ CHRYSTUSA, z którego nieustannie bije światło miłości miłosiernej dla każdego z nas. Dziękujemy za wskazanie naszej drogi życia jak być przedłużeniem rąk i nóg Chrystusa w dzisiejszym świecie. Dziękujemy za wszelkie dobro, które jest i będzie owocem rekolekcji.

W dniach od 19 do 21 marca br. odbyły się rekolekcje wielkopostne dla dzieci i młodzieży ze szkół, znajdujących się na terenie naszej parafii. Poprowadził je ks. Adam Paź. Ksiądz rekolekcjonista bardzo ciekawie prowadził spotkania dla dzieci i młodzieży. Stosował przy tym wiele pomocy i bardzo jasno tłumaczył sprawy związane z Bogiem i wiarą.

    W czasie spotkań rekolekcyjnych odbyły się konferencje, które były połączone z krótkimi i niespodziewanymi inscenizacjami ewangelicznymi, a tworzyli je uczestnicy rekolekcji. Trzeciego dnia na zakończenie rekolekcji wszyscy wzięli udział w Mszach Świętych. Rekolekcje wielkopostne są wyjątkowym czasem, przygotowującym nas na radosne spotkanie z Jezusem Zmartwychwstałym podczas Świąt Wielkanocnych. Ufamy, że tegoroczne rekolekcje szkolne w znacznej mierze odcisnęły się w sercach dzieci i młodzieży oraz że będą dla nich zachętą do stałego „bycia przy Bogu”.
Życzymy Ks. Arkadiuszowi oraz Ks. Adamowi wielu Łask Bożych w codziennej, niełatwej służbie Bogu i człowiekowi.

Bóg zapłać i Szczęść Boże.

galeriaW imieniu Stowarzyszenia Rodzin Katolickich serdecznie dziękuję  wszystkim uczestnikom wyjazdu do Teatru Wielkiego w Poznaniu na operę "Straszny dwór" Stanisława Moniuszki.
W dniu 3 marca 2015 r grupa 45 osób z Wałcza uczestniczyła w niezwykłym wydarzeniu spotkania z wielką, narodową kulturą w operze poznańskiej.
"Straszny dwór" to najdoskonalsze dzieło operowe Stanisława Moniuszki i dzieł w polskiej historii. Tematyka obejmuje życie Polaków w drugiej połowie XVII wieku po klęsce powstania styczniowego, ale jest ciągle aktualna również w dzisiejszej Polsce.
Przypomniała nam o naszej dumie narodowej i takich wartościach jak rodzina, wspólnota, uczciwość, honor, wierność Bogu i Ojczyżnie.

Zapraszamy do korzystania z ofert życia kulturalnego naszej organizacji.
Z wyrazami szacunku
Alicja Kuczkowska - prezes Stowarzyszenia

 

Koncert rodzinno - parafialny

6 stycznia, w święto Trzech Króli, po mszy wieczornej w naszym kościele odbył się już 

V Koncert kolęd i pastorałek
.

Wykonawcami byli: Chór parafialny Concordi laetitia prowadzony przez Pana Dariusza Izbana, Schola młodzieżowa, Schola dziecięca WIECZERNIK oraz Chór ze Szkoły Podstawowej nr 1 (przygotowany przez p. Małgorzatę Pomagalską oraz p. Beatę Patrzek). Koncert poprowadził Ks. Proboszcz Antoni Badura.

Ponad godzinny koncert zakończył się wspólnym śpiewem  Bóg się rodzi w wykonaniu wszystkich obecnych w kościele. Znane polskie kolędy śpiewane w radosnej i porywającej aranżacji, bardziej i mniej znane pastorałki , do tego wypełniony po brzegi kościół sprawiły, że to spotkanie na długo pozostanie w pamięci słuchaczy. Do zobaczenia za rok!

galeria