photo

Aktualności

  

W dn. 28-20.07 gościliśmy w naszej parafii relikwie bł. Hanny Chrzanowskiej; mogliśmy je uczcić i modlić się za Jej wstawiennictwem w kościele parafialnym i w kaplicy szpitalnej 107 SW w Wałczu.

Bł. Hanna Chrzanowska (1902-1973), pielęgniarka; w swojej pracy zawodowej i pedagogicznej, w publikacjach fachowych i zaangażowaniu w organizacje środowiska pielęgniarskiego propagowała idee pielęgniarstwa społecznego, domowego i parafialnego, czerpiącego z inspiracji chrześcijańskiej i opartego na kompetencji zawodowej i wysokim poziomie życia duchowego. 28 kwietnia 2018r. w Krakowie została ogłoszona Błogosławioną.

Boże, Ty powołałeś błogosławioną Hannę do służby chorym, biednym, opuszczonym, daj aby ta, która całym sercem odpowiedziała Twemu wezwaniu, swoim przykładem stale zachęcała nas do niesienia pomocy bliźnim. Przez Chrystusa, Pana naszego. Amen. 
 

"W karnawale - wielkie bale"


Karnawał to czas zabawy i radości we wspólnocie osób. Bal karnawałowy rodzin organizowany już po raz dziewiąty przez Stowarzyszenie Rodzin Katolickich i parafię 
św. Mikołaja, który odbył się 23 lutego, już jest za nami. Zgodnie z tradycją bawiliśmy się w Domu Weselnym ROMA, korzystając z wielkiej życzliwości i serdeczności państwa Romy i Zbigniewa Kwiatkowskich, właścicieli lokalu. Zabawę poprowadził Zespół FAN pod kierunkiem Marka Majczyny, wieczór i noc baletów ubogaciło przepyszne menu przygotowane przez panie kucharki, pracownice lokalu. W roli kelnerów wystąpiła młodzież z "Rolnika’’ profesjonalnie wykonując swoje zadania. Na balu pojawił się gość – ks. Hubert, niegdyś nasz wikariusz, obecnie proboszcz w Lekowie. Wizyta gościa była miłym akcentem balu, nie tylko towarzyskim, ale też Ks. wystąpił jako solista przy mikrofonie z utworami wspomnień z dawnych lat. Dla niewtajemniczonych podaję wiadomość, że to właśnie ks. Hubert był pomysłodawcą i współorganizatorem pierwszego balu karnawałowego organizowanego przez Stowarzyszenie. Wszystkim, którzy zechcieli przyjąć zaproszenie i uczestniczyć w balu karnawałowym rodzin składam serdeczne podziękowania z życzeniami wszelkiej pomyślności w całym 2019 roku. 


Dziękuję za wspólna zabawę. 
Prezes Stowarzyszenia 
Alicja Kuczkowskagaleria


Tradycja to piękno, które chronimy, a nie więzy, które nas krępują.                          
Ezra Pound

    Dlaczego śpiewamy kolędy?
Najprostsza odpowiedź brzmi: bo taka jest tradycja, to jeden z najbardziej utrwalonych w naszym kraju sposobów świętowania Bożego Narodzenia. Pieśni opisujące narodziny Chrystusa i znaczenie tego wydarzenia dla ludzi, śpiewano już w średniowieczu. Niektóre kolędy, śpiewane do dziś, mają po kilkaset lat. Wykonując te stare pieśni, tak jak robili to nasi rodzice, dziadkowie, przodkowie, mamy poczucie wspólnoty z nimi, z tymi ludźmi, którzy żyli przed nami. Czujemy, że jesteśmy stąd, że coś nas łączy.  Dlatego, jak co roku  w grudniu studenci Wałeckiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku spotykają się, by kontynuować tę piękną polską tradycję. W tym roku słuchali kolęd i pastorałek oraz  śpiewali je z chórem  Concordii Letitia, który działa przy kościele św. Mikołąja w Wałczu. Wszystkie pieśni opracował i zaaranżował prowadzący, instruktor i dyrygent w jednej osobie - Dariusz Izban, między innymi najstarsze z nich „Przybieżeli do Betlejem", "Gdy śliczna Panna" (XVII w.), "Jezus malusieńki", "Lulajże Jezuniu" (XVIII w.). Studenci mieli też okazję posłuchać kolędy współczesnej pt. „Całą noc padał śnieg”, której słowa napisał  Marian Hemar, a muzykę skomponował Zbigniew Preisner. Powstała ona w roku 1999. Partie solowe wykonała Alicja Korpalska. Śpiewanie kolęd zakończyło się poczęstunkiem nawiązującym do  tradycji potraw wigilijnych, a więc był barszcz pierogi z kapustą i grzybami, paszteciki no i makowiec. W taki miły i przyjemny sposób studenci WUTW poczuli świąteczny nastrój.

 

Z życia parafii św. Mikołaja 

– wrzesień 2018r.

 

- W pierwszą wrześniową niedzielę odbył się rodzinny festyn w ogrodach parafialnych. Dopisała pogoda oraz zaangażowanie wielu parafian w przygotowanie i przeprowadzenie festynu. Panowała wesoła atmosfera, życzliwość i serdeczność międzypokoleniowa. Można było skosztować pysznych potraw, zrobić sobie pamiątkowe zdjęcie w fotobudce, zjechać na dmuchanym zamku, pośpiewać z zespołem  „Między nami’’, zmierzyć ciśnienie i poziom cukru oraz wygrać cenne nagrody biorąc udział w loterii małej lub dużej. Gospodarz festynu, ks. Proboszcz może być dumny z takich parafian.


- 15 w
rześnia młodzież parafii z ks. Sebastianem i ks. Arkadiuszem pojechała do Skrzatusza na Diecezjalne Spotkanie Młodych pod hasłem „Bóg jest młody’’.

- 16 września odbyła się piesza pielgrzymka parafian do sanktuarium Matki Bożej Bolesnej w Skrzatuszu.

- W dniach 21-22 września Stowarzyszenie Rodzin Katolickich zorganizowało autokarową pielgrzymkę do sanktuariów maryjnych na Warmię i Mazury. Pielgrzymowało 45 osób pod duchowa opieką ks. Proboszcza Antoniego Badury. Odwiedziliśmy Św. Lipkę tzw. Częstochowę Północy. Świętolipska bazylika pw. Nawiedzenia Najświętszej Marii Panny wraz z obejściem krużgankowym i klasztorem jest jednym z najważniejszych zabytków baroku w północnej Polsce. W bazylice modliliśmy się przed obrazem Matki Bożej Świętolipskiej, podziwialiśmy barokowe organy z ruchomymi figurkami oraz wysłuchaliśmy koncertu organowego. Następnym miejscem pielgrzymki był Stoczek Klasztorny z Sanktuarium Matki Bożej Królowej Pokoju. W Bazylice uczestniczyliśmy we Mszy św. ( ks. Proboszcz powierzał Bogu intencje pielgrzymów i parafian) oraz wysłuchaliśmy bogatej opowieści kapłana oprowadzającego nas po bazylice i po klasztorze.

Stoczek to miejsce pobytu – więzienia Kardynała Stefana Wyszyńskiego Prymasa Polski w latach 1953-1954.

Gościny Stoczek opuszczaliśmy kierując się na Gietrzwałd. Jest to miejscowość słynna z objawień Najświętszej Maryi Panny na ziemiach polskich. Miały one miejsce 19 lat po objawieniach w Lourdes. Przesłanie Maryi z Gietrzwałdu to gorliwa,wytrwała modlitwa różańcowa w intencjach zanoszonych przed jej oblicze.

„Uczyńcie, co Syn mój wam powie’’.

W sanktuarium gietrzwałdzkim uczestniczyliśmy w uroczystej Eucharystii, a kościół był wypełniony po brzegi wiernymi (bardzo dużo młodych rodzin z dziećmi). To miejsce nosi tytuł sanktuarium jedności chrześcijan. Przybywają tu ludzie z wielu krajów, można było słyszeć różne języki pielgrzymów.

Wałeccy pielgrzymi pełni wdzięczności Bogu i Maryi powrócili do domu wypoczęci i bogatsi o dobra duchowe.

- Od 23 do 30 września odbywały się Dni Kultury Chrześcijańskiej w naszym mieście organizowane już po raz dwudziesty przez Stowarzyszenie Rodzin Katolickich działające przy naszej parafii. Hasłem były słowa „Nie zmarnujmy tego Daru’’. Myślą przewodnią Dni był szeroko rozumiany patriotyzm; miłość, szacunek, służba, wierność, wytrwałość, wolność w życiu każdego z nas, a zwłaszcza w codzienności swojego życia i powołania. Można było skorzystać z wybranych przez siebie punktów programu dotyczących spotkań z zaproszonymi gośćmi lub kontaktu ze sztuką. Gościliśmy ludzi nieprzeciętnych. Byli to: dr Jacek Pulikowski z małżonką Jadwigą, ks. dr Tomasz Tomaszewski, ks. Piotr Wieteska, Maria Jaskulska, Krzysztof Leśniewicz, Benigna Jaskulska oraz wałeccy utalentowani muzycy, plastycy, twórcy poezji.

       Wszystkim, którzy zechcieli skorzystać z proponowanych wydarzeń składam serdeczne podziękowania i życzenia, aby kontakt ze sztuką i kulturą chrześcijańską przynosił owoce i radość życia.

                                                                         Prezes Stowarzyszenia

                                                                         Alicja Kuczkowska

galeriaDziękczynna pielgrzymka 

dzieci komunijnych do Skrzatusza


Tradycją wielu parafii jest organizowanie dziękczynnej pielgrzymki dla dzieci, które po raz pierwszy przyjęły Komunię Świętą. Głównym celem jest dziecięce dziękczynienie za dar Komunii, a także za rodziców, bliskich, duszpasterzy i katechetów. Pielgrzymka ma również na celu zawierzenie Matce Bożej kolejnych lat życia w łączności z Bogiem.

30 maja 2018 również i nasze dzieci komunijne wraz z Ks. Proboszczem Antonim Badurą, wychowawcami oraz katechetką udały się do naszego diecezjalnego sanktuarium w Skrzatuszu. 

WIELKI TYDZIEŃ

FOTORELACJA
Koncert 

w Uroczystość Objawienia Pańskiego


Jak co roku w święto Trzech Króli, w naszym kościele odbył się koncert kolęd i pastorałek. Tym razem koncert poprowadzili nasi wspaniali lektorzy. Podczas występu zostały wykonane najpiękniejsze kolędy i pastorałki w ciekawych aranżacjach zaprezentowane przez Scholę dziecięcą WIECZERNIK, Scholę młodzieżową, Chór Concordi Laetitia pod kierunkiem Dariusza Izbana, dzieci i młodzież ze Szkoły Podstawowej nr 2 w Wałczu, Aleksandrę Andrukajtis oraz najmłodszą uczestniczkę Julię Woźniak z SP1 w Wałczu.

galeria

Jasełka

Każdy powinien odnajdywać w sobie dobro, odrzucać to wszystko, co niesie ze sobą zło, nie zapominać o drugim człowieku – to przekaz jasełek, które 6 stycznia 2018r. w Uroczystość Objawienia Pańskiego, przygotowali uczniowie z I Liceum Ogólnokształcącego w Wałczu.

Kłótnie, ciągłe sprzeczki i awantury. Drapieżne, wrogie i bezwzględne słowa – tak wygląda rzeczywistość przedstawiona w jasełkach. Do prawdziwej przemiany, pokoju i zgody może doprowadzić tylko bliskie spotkanie z Dzieciątkiem Jezus.

galeria

Podziel się posiłkiem

W dniu 27 grudnia 2017 roku Caritas działający przy parafii pw. św. Mikołaja w Wałczu zorganizował spotkanie dla ubogich, bezdomnych, samotnych. Inicjatorem tego przedsięwzięcia była pani Barbara Łazuka – Fierek wraz z paniami Bożeną Terefenko, Izabelą Górską, Magdaleną Świątkowską, Anną Duszek, Reginą Musiał oraz panem Bartoszem Zasada. Tyle żywności marnuje się po świętach, a można by przecież zorganizować spotkanie bożonarodzeniowe dla wszystkich potrzebujących. Pani Barbara zwróciła się do Burmistrz Miasta Wałcz Bogusławy Towalewskiej o zgodę na zorganizowanie takiej uroczystości na Placu Wolności.  W organizację tego wydarzenia włączyło się wiele wspaniałych i  wyjątkowych wolontariuszy, między innymi: pan wicewojewoda Marek Subocz, właściciele hurtowni  pierogów, jadłodajni „To  tu”, właściciele restauracji - którzy bezpłatnie podarowali bigos, zupy, napoje. Urząd  Miasta ofiarował pomoc finansową w kwocie 700 zł. Caritas zwrócił się również z prośbą do ludzi dobrej woli o dostarczanie poświątecznych potraw, które im zostały.

Nie zdawaliśmy sobie sprawy, że w Wałczu jest tyle ludzi wrażliwych – opowiada pani Barbara. Odzew był niesamowity, ludzie zasypali nas tak wielką ilością żywności, że byliśmy oszołomieni. Potrzebujący, którzy przyszli na to spotkanie poczuli się na pewno godnie. Z wielkim wzruszeniem i z łezką w oczach patrzyliśmy na radość tych ludzi.

Każdy uczestnik mógł zjeść gorący barszczyk z pierogami, ziemniaki z rybą, śledzie i wiele innych tradycyjnych potraw. Oczywiście wszystko w rodzinnej atmosferze wspólnego kolędowania i życzliwości. Studio Esti uświetniło to wyjątkowe spotkanie kolędami w wykonaniu dzieci i młodzieży.

Nasze motto: nie trzeba być bogatym, żeby moc coś ofiarować drugiemu człowiekowi. Wystarczy podarować mu odrobinę swojego czasu i serca – to jest w życiu najważniejsze. 

galeria